CSJ a amânat, fără explicații, examinarea dosarului „Partidul Democrat împotriva ICPC”
Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a amânat din nou examinarea dosarului „Partidul Democrat versus Inițiativa Civică pentru un Parlament Curat”. Deși CSJ urma să ia o decizie pe 16 octombrie curent, cauza a fost amânată pentru examinare până pe 20 noiembrie curent.
„Nu este clar”
Galina Bostan, avocatul Inițiativei Civice pentru un Parlament Curat în acest proces, s-a arătat nedumerită de decizia CSJ. „Nu este clar ce materiale mai trebuie să fie prezentate și studiate, din moment ce în acest dosar doar o singură parte, adică noi, am prezentat probe. Există cauze similare în care noi am avut câștig de cauză”, a declarat Galina Bostan.
Amintim că CSJ urma să examineze, pe 16 octombrie curent, recursul Iniţiativei Civice pentru un Parlament Curat (ICPC) în procesul intentat în 2010 de Partidul Democrat după ce a fost făcută publică broșura „Cunoaște-ți candidatul!”. Experții l-au plasat pe democratul Dumitru Diacov în „lista neagră” a concurenților electorali care au integritatea pătată, iar politicianul s-a plâns în instanță că i-a fost lezată onoarea și reputația profesională.
Trafic de influență
Despre Diacov s-a scris în broșură că ar fi exercitat influenţă asupra colaboratorilor Centrului Anticorupție pentru ca informaţiile despre implicarea fiicei sale într-un caz de contrabandă cu ţigări să nu apară în presă. Totodată, în 2009, democratul, în calitatea sa de deputat, ar fi încercat să influenţeze deciziile organelor de drept în cazul unui primar din raionul Rezina.
În noiembrie 2012, Curtea de Apel Chișinău a dat câștig de cauză Partidului Democrat, lăsând în vigoare decizia Judecătoriei Centru prin care ICPC a fost obligată să publice o dezmințire a informației care-l viza pe Dumitru Diacov. Sentința a fost atacată de ICPC la Curtea Supremă de Justiție.
ICPC a câștigat toate procesele
Din 2010, după lansarea broșurii „Cunoaște-ți candidatul!”, mai mulți politicieni care s-au regăsit în „lista neagră” au atacat în judecată ICPC.
Alexandru Oleinic, fost candidat pe listele Alianței „Moldova Noastră” la alegerile în Parlamentul R. Moldova de la 28 noiembrie 2010, a atacat în instanță cele șapte organizații neguvernamentale care formează ICPC după publicarea broșurii „Cunoaste-ți candidatul!”, în care s-a regăsit și domnia sa cu dovezi că nu întrunește criteriile de integritate pentru un deputat. Oleinic a pierdut, în cele din urmă, procesul.
Și Ștefan Urâtu, candidat al Partidului Liberal inclus în aceeași broșură, a atacat ICPC în judecată pe motiv că i-a fost lezată onoarea și demnitatea, dar, la fel, ICPC a obținut câștig de cauză.
În vara acestui an, ICPC a obținut câștig de cauză și în procesul intentat de Partidul Comuniștilor care a invocat același motiv.
Anterior, în anul 2009, ICPC a obținut câștig de cauză într-un proces similar, pornit de candidatul pe listele PSD, Ion Prisăcaru, inclus în lista candidaților care nu întrunesc criteriile de integritate, făcută publică de ICPC la alegerile parlamentare din 29 iulie 2009. Ulterior, urmare a unei declarații publice a ICPC, Ion Prisăcaru a fost retras din lista candidaților în Comisia Națională de Integritate.
Crina Vlaicu
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Alexandru Oleinic rămâne în ”lista neagră”
Curtea de Apel Chişinău a scos de pe rol cererea lui Alexandru Oleinic de chemare în judecată a Iniţiativei Civice pentru un Parlament Curat (ICPC). Instanţa şi-a motivat decizia prin faptul că fostul deputat nu a respectat procedura prealabilă de a se adresa pârâtului. Mai întâi, acesta trebuia să prezinte o cerere pentru a soluţiona litigiul pe cale extrajudiciară. În aşa fel, reclamantul nu a respectat cerinţele Legii cu privire la libertatea de exprimare, fapt ce impune scoaterea cererii de pe rol.
Petele ”albe” din trecutul unor socialiști care au făcu...
Compusă, în mare parte, din persoane care au făcut parte din guvernarea comunistă, lista electorală a Partidului Socialiștilor conține unele nume de candidați care s-au remarcat prin activități contestabile, lipsă de transparență sau folosirea neconformă a banilor publici. Asta reiese din profilurile realizate de reporterii Inițiativei Civice pentru un Parlament Curat (ICPC), care au investigat fapte din trecutul candidaților. Profilurile complete le puteți găsi pe MoldovaCurata.md, mai jos însă au fost selectate câteva dintre cele mai relevante informații despre candidații PSRM.
Procesul de judecată dintre API și ANI continuă. Instan...
Miercuri, 13 februarie 2019, a avut loc a doua ședință de judecată în dosarul intentat de Asociația Presei Independente (API) ca membră a Inițiativei Civice pentru un Parlament Curat 2019, împotriva Autorității Naționale de Integritate (ANI) pentru apărarea dreptului de acces la informație și contestarea actului de nefurnizare a informației oficiale. În cadrul ședinței, instanța a respins demersul ANI de scoatere a cererii de pe rol și a dispus examinarea cauzei în fond.
Unii candidați socialiști au donat partidului sume mai...
Listele electorale ale Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, fie pe circumscripția națională, fie pe cele uninominale, conțin nume de persoane care s-au remarcat în ultimii ani printr-un comportament la limita legii. Asta au descoperit reporterii Inițiativei Civice pentru un Parlament Curat (ICPC), care au investigat o serie de fapte din trecutul și prezentul candidaților. Unii au recurs la căsătorii fictive pentru a obține terenuri de la stat, iar alții figurează pe listele de donatori ai partidului cu zeci de mii de lei, chiar dacă au avut venituri mici.
Trecutul de ”angajat la stat” al candidaților blocului...
Reporterii Inițiativei Civice pentru un Parlament Curat au făcut și o radiografie a candidaților Blocului electoral ACUM, la fel ca și în cazul altor concurenți electorali, iar profilurile integrale sunt publicate pe portalul MoldovaCurata.md. În textul de mai jos citiți câteva spicuiri din aceste profiluri.
