Medicamente cu „interese” de milioane
Scandal la Ministerul Sănătății. Ministrul Andrei Usatâi și şeful Companiei Naţionale de Asigurări în Medicină (CNAM), Mircea Buga, sunt cercetați pentru conflict de interese de către Comisia Națională de Integritate. Oficialii sunt bănuiți că ar fi favorizat includerea în lista medicamentelor compensate de stat a mai multor doctorii produse de o firmă reprezentată în R. Moldova de soția viceministrului Sănătății, Octavian Grama, dar și de o firmă la care viceministrul a lucrat până a fi numit la minister.
Medicamentele lui Grama
În lista medicamentelor compensate aprobată la 22 aprilie curent de Ministerul Sănătății se regăsesc 12 titluri de medicamente produse de compania germană „Worwag Pharma GmbH&Co.KG”. Potrivit CV-ului viceministrului Octavian Grama publicat pe siteul Ministerului Sănătății, acesta a lucrat în calitate de director al reprezentanței în R. Moldova a acestei companii în perioada 2005-2009. Grama a plecat din această funcție direct în cea de viceministru al Sănătății.
Tot în lista medicamentelor compensate de stat se regăsesc și patru produse ale firmei „Bosnalijek, Pharmaceutical and Chemical Industry JSC”. Potrivit siteului oficial al firmei bosniace, șef al reprezentanței din R. Moldova al acestei companii este soția lui Grama, Stella Grama.
Câteva medicamente, al căror preț variază între 50 și o sută de lei, sunt compensate sută la sută de către stat. Preparatele sunt administrate diabeticilor și copiilor cu vârsta de 0-5 ani.
Usatîi, cu inima curată
Contactat de presă, Octavian Grama a declarat că nu are nicio treabă cu faptul că aceste medicamente ar fi ajuns în lista celor achitate de stat. „Dacă soţia mea lucrează de 14 ani într-o companie, ce să fac? Dacă e bine argumentat că un produs merită să fie inclus în lista medicamentelor compensate, toţi suntem egali în faţa legii. Ministrul şi viceminiştrii n-au treabă în comisia respectivă, care e formată din oameni de la 12 instituţii”, a declarat Grama pentru ziarul „Adevărul”. Și ministrul Sănătății, Andrei Usatîi, încearcă să se disculpe, precizând că unul dintre principiile-cheie în procesul de elaborare a ultimei liste de medicamente compensate a fost transparenţa, fără a admite careva imixtiuni sau lobări de interese a cuiva.
Usatîi precizează într-un comunicat de presă plasat pe site-ul ministerului că lista medicamentelor compensate a fost elaborată în baza solicitărilor parvenite de la comisiile de specialitate (constituite din profesori, academicieni, specialişti cu renume etc.), iar solicitările de la comisii au fost prezentate şi evaluate prin denumiri comune internaţionale, nu prin denumiri comerciale sau grupate pe companii.
Despre ce tac oficialii
Membri ai acestor comisii de specialitate care au preferat să își păstreze anonimatul au confirmat pentru Moldova Curată că tot ceea ce afirmă ministrul Sănătății este adevărat. Comisiile au prezentat propuneri care conțineau denumiri comune internaționale ale preparatelor. Decizia despre ce preparat concret și de la ce firmă să fie inclus în listă a luat-o însă Consiliul pentru medicamente compensate. Iar Octavian Grama este vicepreședinte al acestui consiliu. Potrivit Ordinului ministrului Sănătății din 19 septembrie 2012, din acest consiliu mai fac parte Andrei Usatîi, Mircea Buga, mai mulți șefi de direcții din cadrul Ministerului Sănătății și directorul și vicedirectorul Agenției Medicamentului, în total 12 persoane, dintre care despre zece se poate spune că indirect sunt subalterni ai lui Grama.
Au existat recidive
Totuși, Octavian Grama nu a ajuns în vizorul Comisiei Naționale de Integritate. La solicitarea Parlamentului și Guvernului, CNI verifică doar existența unui conflict de interese în cazul ministrului și al șefului CNAM. Vicepreședintele CNI, Victor Strătilă, promite că ancheta va fi încheiată până pe 4 august curent.
Precizăm că în anul acesta nu este pentru prima dată când în lista medicamentelor compensate sunt incluse produse ale firmelor conduse de persoane apropiate lui Octavian Grama. În anul 2011, în această listă au fost incluse 37 de medicamente produse de către „Worwag Pharma GmbH&Co.KG” și șapte preparate ale companiei „Bosnalijek, Pharmaceutical and Chemical Industry JSC”.
Anterior și deputatul comunist Oxana Domenti a semnalat că mai multe preparate medicale compensate destinate cardiacilor au fost excluse din lista medicamentelor compensate și înlocuite cu altele produse de firme apropiate conducerii Ministerului Sănătății.
În acest an, CNAM a primit din bugetul de stat peste două miliarde de lei pentru servicii legate de asigurarea obligatorie de asistenţă medicală.
Mariana Rață
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Şefa Centrului Medicilor de Familie din Nisporeni şi-a...
Directoarea Centrului Medicilor de Familie (CMF) din Nisporeni, Vera Tăbăcaru, a intrat în vizorul Comisiei Naţionale de Integritate (CNI). Aceasta şi-ar fi angajat rudele în cadrul instituţiei pe care o conduce. Vera Tăbăcaru a refuzat să explice eventualul conflict de interese, invocând faptul că acestea sunt „probleme personale” şi că ea are tot dreptul să nu vorbească la acest subiect.
Frate și soră cu funcții de răspundere la primăria din...
În primăria satului Cuizăuca, raionul Rezina, cuvântul „familie” are o însemnătate aparte. Și asta deoarece fratele și sora dețin funcțiile de primar și, respectiv, de contabil-șef în aceeași instituție publică. Deși situația respectivă există de doi ani în primăria de la Cuizăuca, reprezentanții Oficiului teritorial Orhei al Cancelariei de Stat susțin că nu au știut despre acest fapt, însă afirmă este vorba de un conflict de interese, fiindcă ambele persoane dețin funcții de răspundere în primăria din localitate.
Interesele ascunse ale membrilor Consiliului de Observa...
Majoritatea membrilor Consiliului de Observatori al Companiei Publice Teleradio–Moldova (TRM) refuză să-şi facă publice declaraţiile de interese personale. Ei au votat recent o hotărâre prin care au decis să nu publice declaraţiile pe pagina web a TRM.
Naşul şi fina în primăria Bălăbăneşti
În comuna Bălăbăneşti, raionul Criuleni, naşul-primar şi-a angajat fina în funcţia de secretar al Consiliului local. Preşedintele Comisiei Naţionale de Integritate (CNI), Anatolie Donciu, susţine că actualul cadru legislativ nu interzice ca un funcţionar public să activeze în subordinea cumetrilor sau naşilor. Totuşi, ar fi necesar ca să fie interzise asemenea relaţii într-o instituţie publică unde una dintre persoanele publice este conducător, fiindcă şi această situaţie poate fi o formă de protecţionism.
Gălăgie multă fără niciun rost
Acum aproape un an, Oficiul Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat a sesizat Comisia Naţională de Integritate privind eventuala încălcare a regimului juridic al conflictului de interese de către primarul comunei Pripiceni-Răzeşi, raionul Rezina, Iacob Frunză. Potrivit autorilor sesizării, primarul o angajase în funcţia de specialistă în problemele reglementării regimului funciar la primăria pe care o conduce pe cumnata sa Galina Frunză, astfel încălcând prevederile art.2 din Legea nr. 16 din 15.02.2008 cu privire la conflictul de interese.
