VIDEO // Legislația nu permite sancționarea lipsei de performanță

Interviu video 29 octombrie 2013 1606

Ministrul Educației Maia Sandu dezvăluie într-un interviu pentru Moldova Curată care a fost structura din cadrul ministerului în care au fost descoperite cele mai multe încălcări și nereguli, câtă lume a plecat din Ministerul Educației de la venirea sa în funcție și de ce nu este posibilă reformarea mai rapidă a sistemului educațional.



Aflați din interviu de ce inițiativa autorităților din Găgăuzia de a înlocui disciplinele școlare „limba și literatura română” și „istoria românilor” cu „limba și literatura moldovenească” și „istoria Moldovei” ar trebui să-i îngrijoreze pe elevii și studenții din regiune. 

Aflați din interviu de ce inițiativa autorităților din Găgăuzia de a înlocui disciplinele școlare „limba și literatura română” și „istoria românilor” cu „limba și literatura moldovenească” și „istoria Moldovei” ar trebui să-i îngrijoreze pe elevii și studenții din regiune. 



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Interviu video

FOSTUL MINISTRU AL FINANȚELOR, VEACESLAV NEGRUȚA: REPUB...

Fostul ministru al Finanțelor, Veaceslav Negruță, a subliniat în cadrul unui interviu pentru Moldova Curată riscurile pe care le comportă pachetul de legi recent adoptate de Parlament cu privire la amnistierea fiscală și la declararea voluntară a capitalurilor.

13 august 2018
1998
Interviu video

Vladimir Cebotari: Sunt mulţi oameni dedicaţi şi bine i...

Ministrul Justiţiei, Vladimir Cebotari, a vorbit în cadrul unui interviu acordat pentru Moldova Curată despre etapa la care se află în prezent reformele în domeniul justiţiei. Deşi recunoaşte că încrederea populaţiei în justiţia din Republica Moldova este una foarte joasă, Vladimir Cebotari este de părere că lucrurile încep să se schimbe spre bine în acest sector.

02 noiembrie 2015
1508
Interviu video

ANI TREBUIE SĂ FIE O GARANȚIE PENTRU NOI, CETĂȚENII, CĂ...

O instituție puternică în domeniul integrității ar putea pune în pericol interesele mai multor demnitari și funcționari de stat, este de părere Ion Guzun, expert al Centrului de Resurse Juridice.

04 iulie 2017
1912
Interviu video

VIDEO // „În dosarul 7 aprilie s-a putut face mai mult...

Procurorul general al R. Moldova vorbește într-un interviu video acordat portalului Moldova Curată despre regretele sale legate de modul în care a fost gestionat „dosarul 7 aprilie”, despre independența Procuraturii Generale și la ce telefoane de serviciu a renunțat. De asemenea, Corneliu Gurin răspunde la întrebarea dacă în viitorul apropiat vor veni sau nu faxuri de la Bruxelles cu nume de persoane care ar trebui cercetate penal. 

01 ianuarie 1970
1740
Interviu video

Dintr-o societate bolnavă nu poate să se nască o justiț...

”Judecătorii și procurorii din Republica Moldova încă nu acceptă că au o problemă cu lipsa de integritate a unor colegi de-ai lor”, a declarat judecătorul Cristi Danileț, membru al Consiliului Superior al Magistraturii din România, în cadrul unui interviu pe care l-a acordat pentru Moldova Curată.

25 septembrie 2015
1732
Interviu video

Olesea Stamate: ”Agenția Achizițiilor Publice ar trebui...

Noua Lege privind achizițiile publice, care a intrat în vigoare la 1 mai, 2016, nu clarifică pe deplin modul în care trebuie să decurgă procesul de planificare, afirmă președinta Asociației pentru Guvernare Eficientă și Responsabilă (AGER), Olesea Stamate, în cadrul unui interviu pentru Moldova Curată. Potrivit ei, situația privind planificarea achizițiilor a rămas defectuoasă, la fel ca și în legea precedentă, fapt ce oferă mai puține posibilități pentru societate să monitorizeze gestionarea banilor publici și eficiență redusă la cheltuirea resurselor bugetare.

18 iulie 2016
1740