Dosarul autobuzelor școlare s-ar putea solda cu nimic

2013-2018 13 iunie 2014 1988

La un an și jumătate de la deschiderea unei anchete penale în privința achiziționării frauduloase de către Ministerul Educației a aproape 100 de autobuze școlare, nu există nicio persoană pusă sub învinuire și nici nu a fost audiat vreun fost conducator din minister care s-a ocupat de tranzacții. Acum, Centrul Național Anticorupție (CNA), care efectuează acțiuni de anchetă, spune că până în prezent au fost audiați doar reprezentanții firmei care a livrat autobuzele.



În luna decembrie 2012 procurorii anticorupție anunțau că factori de decizie din cadrul Ministerului Educației (condus în anii 2010-2011 de Mihail Șleahtițchi) au comis încălcări de lege la procurarea autobuzelor școlare. O parte din vehicole ar fi fost cumpărate la preț dublu, în cadrul licitației au fost alese oferte mai scumpe, iar câteva autobuze au fost cumpărate prin contract adițional cu o firmă, fără să se organizeze o nouă licitație.

De atunci ancheta nu a avansat deloc. De la Procuratura Anticorupție dosarul a fost transmis CNA. Serviciul de presă al CNA, solicitat de Moldova Curată, explică desfășurarea atât de îndelungată a anchetei prin faptul că, Ministerului Educatiei i s-a cerut să restabilească în dosarele de achiziții un sir de documente care lipseau și care vizeaza procurarea autobuzelor. Aceste documente urmează să fie examinate de CNA, însă deocamdată anchetatorii nu le-ar fi primit de la Ministerul Educației.

După marea zarvă a urmat un an și jumătate de pauză

La rândul ei, autoritatea din învățământ susține contrariul. Într-un răspuns oficial pentru Moldova Curată, Ministerul Educației anunță că Centrul Național Anticorupție a cerut documentele care lipseau abia acum, în luna mai 2014, chiar dacă lipsa a fost constatată în septembrie 2012.  Ministerul Educației anunță că a expediat actele solicitate acum câteva zile.

Potrivit Ministerului, în anii 2010 şi 2011 au fost procurate 109 autobuze în două loturi: 45 de vehicole din mijloacele proiectului ”Educație de calitate în zonele rurale”, realizat cu sprijinul Băncii Mondiale, și alte 64 de autobuze cu bani din bugetul de stat. În privința primului lot, instituția afirmă că a transmis toate actele Procuraturii Generale încă la 23 noiembrie 2012, însă rezultatele anchetei nu i-au fost comunicate.

În privința celorlalte autobuze, actuala conducere a Ministerului Educației susține că după ce Inspecția Financiară, în raportul din 28 septembrie 2012, a constatat lipsa unor acte, acestea au fost restabilite în mare parte, iar persoanele responsabile de întreținerea necorespunzătoare a dosarelor au fost eliberate din funcție. Însă Inspecția Financiară nu a revenit să verifice dosarele restabilite.

De atunci a fost liniște până luna trecută, când CNA a întrebat Ministerul, printr-o scrisoare dacă dosarele privind achiziția celor 64 de autobuze au fost restabilite. Întâmplător sau nu, Moldova Curată a cerut CNA noi informații despre mersul anchetei tot în luna mai. ”Ministerul Educației a fost cel care a solicitat investigarea cazului de achiziție a celor 109 autobuze școlare și este cel mai interesat ca investigația să fie dusă la bun sfîrșit”, se mai spune în nota informativă expediată pe adresa Moldovei Curate.

Deocamdată nu s-a găsit nimic suspect

În același timp, CNA susține că a audiat doar reprezentanţii firmei care a livrat autobuzele și afirmă că aceștia au explicat cum s-a format preţul vehicolelor. Iar responsabilii de la Agenția Achizitii Publice le-au confirmat ofițerilor CNA că achizitia a fost înregistrată la ei și că aceasta a fost făcută conform legii. 

În perioada achiziționării autobuzelor ministru al Educației era Mihail Șleahtițchi, iar șef al Direcției generale învățământ preșcolar, primar și secundar-general - Valentin Crudu. Niciunul dintre ei nu mai activează în prezent în Ministerul Educației. Crudu a fost concediat pentru mai multe nereguli și acum se judecă pentru restabilirea în funcție. Mihail Șleahtițchi este consilier al președintelui Nicolae Timofti. Anterior, el a declarat că totul s-a făcut conform Legii cu privire la achizițiile publice, care, în opinia sa, este imperfectă.

Potrivit informațiilor făcute publice de procurori la etapa începerii anchetei, 99 din cele 109 de autobuze școlare au fost cumpărate la preț aproape dublu, adică de aproximativ un milion de lei fiecare.

Viorica Manole



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

2013-2018

Salarii duble pentru viceminiştri

Fostele viceministre de la Ministerul Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor (MTIC), Dona Scola şi Mihaela Iacob, erau remunerate, pe când erau în funcţie, şi de la locul de muncă de bază, dar şi ca membre ale consiliilor de administraţie ale instituţiilor fondate de acest minister. Specialiştii afirmă că, în cazul respectiv, este vorba de incompatibilitate de funcţii.

27 noiembrie 2013
2397
2013-2018

Cine măsoară, acela are

Un inginer cadastral din municipiul Chişinău activează concomitent în două localităţi, Ghidighici şi Stăuceni. Deşi legislaţia nu permite ca un funcţionar public să fie remunerat de două instituţii publice prestând aceleaşi servicii, acesta totuşi câştigă bani publici de pe câteva "fronturi" de mai mult timp.

19 iunie 2013
2651
2013-2018

Electorala 2019: deputatul socialist Grigore Novac, car...

Deputatul socialist Grigore Novac (35 de ani), despre care Partidul Socialiștilor a anunțat că va candida la alegerile parlamentare, a obținut un teren (în anul 2011) de la Primăria Stăuceni prin intermediul unui act de căsătorie fictivă. Deși deputatul neagă acest lucru, Primăria Stăuceni a informat, la solicitare, presa, că Novac a obținut terenul gratuit, în baza articolului din Codul Funciar referitor la familiile tinere. Astfel ar fi procedat și alti doi socialiști, Marina Rădvan și Vladimir Odnostalco. Acea acordare de terenuri de către Primăria Stăuceni este în prezent investigată de CNA, în cadrul unei cauze penale. Grigore Novac a donat partidului, în diferite perioade, mai mulți bani decât a declarat legal, însă spune că acestea sunt venituri obținute anterior, din munca peste hotare.

18 decembrie 2018
3989
2013-2018

Primăria Chișinău, acuzată că a plătit salariu unui fun...

Primăria Chișinău este acuzată că ar fi prejudiciat bugetul public cu circa 350 de mii de lei, pe care i-a plătit drept salariu și cheltuieli de deplasare unei angajate care nu se afla în țară. Este vorba despre Gabriela Ciumac, șefa Direcției relații externe, cooperare regională și integrare europeană din cadrul Primăriei. Aceasta își ridica salariul chiar dacă de facto, nu era la serviciu și activa în calitate de ofițer de credite la Banca Europeană de Investiții (BEI) din Luxembourg. Acum Inspecția Financiară din cadrul Ministerului Finanțelor cere municipalității returnarea banilor în visteria publică.

07 februarie 2016
1936
2013-2018

Investigație: la Primăria Chișinău funcționează o schem...

Zeci de terenuri pentru construcții au ajuns în ultimii ani din proprietate publică în proprietate privată prin intermediul unor scheme frauduloase sprijinite de funcționari din Primăria Chișinău, arată o investigație a Centrului de Investigații Jurnalistice.

29 iulie 2014
2200
2013-2018

Comuna Ignăţei are un primar nou

După şapte luni de la pronunţarea unei decizii definitive de către Curtea de Apel (CA) Chişinău prin care primarul comunei Ignăţei din raionul Rezina, Ion Balan, a fost revocat din funcţie, Consiliul local s-a conformat hotărârii instanţei. Din 27 martie, această localitate este condusă de primarul-interimar  Teodosie Safaler, şeful sectorului local de poliţie.

02 aprilie 2015
2783