Ion Ceban, zeci de mii de lei pe conturi și casă donată de părinți
Consilierul prezidențial Ion Ceban a primit anul trecut drept donație de la părinții săi o locuință cu o suprafață de 230 de metri pătrați, care valorează peste 900 de mii de lei. Oficialul indică acest lucru în declarația de avere pentru anul trecut, făcută publică de Autoritatea Națională de Integritate.
Pentru Moldova Curată, Ion Ceban a precizat că locuința este de fapt un apartament de tip „town house” și se află în centrul Chișinăului. „Anterior a fost trecută în declarația mamei mele și prezentantă organelor de resort. În mai 2012 părinții au vândut o casă și terenul adiacent acesteia în centrul capitalei, care le aparținea încă din anii 80, practic fiind făcut schimb cu acest imobil”, ne-a declarat consilierul. El sugerează că imobilul îi aparține de mai multă vreme, dar „oficial, juridic am întocmit actul de donație la finele anului trecut (2016)”.
Ion Ceban ne-a dat de înțeles, de asemenea, că imobilul nu este atât de spațios, întrucât cei 230 de metri pătrați includ și mansarda, „care este închisă, și subsolul, pe care nu îl folosesc”.
Ion Ceban deține, potrivit aceluiași document, sume importante pe conturi bancare. Astfel, în afară de banii de pe conturile curente, socialistul deține 165 de mii de lei și 5 mii de dolari pe conturi de depozit. La întrebarea cum a acumulat acești bani având în vedere că a avut doar funcții bugetare până acum, Ion Ceban a răspuns: „Depozitele cu mici acumulări în plus sunt reflectate în toate declarațiile anterioare, an de an. Sunt acumulate din economii”.
Consilierul mai deține două terenuri, unul dintre care a fost cumpărat în anul 2012 cu 160 de mii de lei.
Până a fi angajat la Președinție, în calitate de consilier al președintelui Igor Dodon, la sfârșitul anului 2016, Ion Ceban a fost deputat (pe listele socialiștilor), funcție la care a renunțat pentru a-și putea păstra calitatea de consilier local în Consiliul municipal Chișinău, însă a continuat să lucreaze la Parlament, în cadrul secretariatului. Din funcția de angajat al Secretariatului Parlamentului, Ceban a câștigat în anul 2016 suma de 125 de mii de lei.
Viorica Manole
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Fiul lui Valeriu Lazăr s-a apucat de afaceri
Fiul ministrului în exerciţiu al Economiei, Valeriu Lazăr, s-a apucat de agricultură. Potrivit declarației de avere a demnitarului pentru anul 2012, Mircea Lazăr (fiul lui Valeriu Lazăr) este acționarul unei companii agricole din s. Minjir, r. Hâncești, localitatea de baștină a tatălui său. Menționăm că în declarația de avere pentru anul 2011, Lazăr nu a indicat nimic despre această firmă.
Un primar din raionul Ungheni, trimis la Procuratură
Serghei Gorea, primarul comunei Petrești din raionul Ungheni, riscă să fie cercetat de procurori pentru fals în declaraţia de avere pentru anul 2013. Membrii Comisiei Naţionale de Integritate (CNI) au constatat că alesul local nu a declarat cinci terenuri agricole, o clădire de producere, un automobil, venitul soției de aproximativ 3000 de lei, venitul fiicei de circa 1000 de lei și șase conturi bancare. Primarul menţionează că o parte din bunurile nedeclarate nu-i aparţin lui, ci familiei sale.
Averea lui Mihai Moldovanu, cercetată de CNI
Șeful Direcției sănătate din cadrul Primăriei Chișinău, Mihai Moldovanu, este suspectat de faptul că nu și-a inclus în declarația de avere toate bunurile, iar Comisia Naţională de Integritate (CNI) a iniţiat procedura de control al averii acestuia.
Un şef de direcție de la Ministerul Dezvoltării Regiona...
Șeful Direcției dezvoltare regională a Ministerul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor, Valerian Bânzaru (59 de ani), locuiește într-un imobil luxos, cu bucătărie de vară și cu garaj, din cartierul Telecentru al Chișinăului. Deși locuia acolo de ani buni, funcționarul a devenit proprietar abia în anul 2013, când mama sa i-a donat jumătate de casă, cealaltă jumătate, care în acte aparținuse tatălui său, a devenit proprietatea lui Valerian Bânzaru în 2012, prin moștenire.
Judecători cu case „fără preţ” şi pământuri „fără valoa...
Câţiva magistraţi de la Curţile de Apel (CA) Chişinău, Comrat şi Bălţi menţionează în declaraţiile lor de avere pentru anul 2012, publicate pe site-ul Consiliului Superior al Magistraturii, că bunurile imobile şi terenurile care le aparţin nu au valoare cadastrală. Specialiştii afirmă, însă, că un imobil sau un teren nu are valoare doar în cazul când proprietarul nu le-a înregistrat intenţionat la oficiul cadastral, pentru a se eschiva de la plata impozitelor.
