Octavian Grama va acţiona în judectată CNI pentru defăimare
În şedinţa de astăzi, 24 octombrie 2013, Comisia Naţională de Integritate (CNI) a constatat că viceministrul Sănătăţii, Octavian Grama, a încălcat regimul juridic al conflictului de interese. Potrivit actului emis de CNI, oficialul a favorizat includerea în lista medicamentelor compensate de stat produsele unei firme în care soţia acestuia, Stella Grama, este directorul reprezentanţei din R. Moldova. Viceministrul Sănătăţii nu este de acord cu decizia Comisiei şi declară că va da în judecată instituţia pentru defăimare.
În luna iulie curent, portalul www.moldovacurata.md a publicat un articol în care a scos în vileag un posibil conflict de interese la Ministerul Sănătăţii. În articolul „Medicamente „cu interese” de milioane” este relatat faptul că „în lista medicamentelor compensate aprobată la 22 aprilie curent de Ministerul Sănătății” se regăsesc 12 titluri de medicamente produse de compania germană „Worwag Pharma GmbH&Co.KG”. Potrivit CV-ului viceministrului Octavian Grama publicat pe site-ul Ministerului Sănătății, acesta a lucrat în calitate de director al reprezentanței în R. Moldova a acestei companii în perioada anilor 2005-2009. Grama a plecat din această funcție direct în cea de viceministru al Sănătății. Iar în prezent filiala din R. Moldova a companiei este condusă de verișoara lui Octavian Grama, Ana Țenti”. În lista medicamentelor compensate de stat se regăsesc și șapte produse ale firmei „Bosnalijek, Pharmaceutical and Chemical Industry JSC”. Potrivit site-ului oficial al firmei bosniace, șef al reprezentanței din R. Moldova al acestei companii este soția lui Grama, Stella Grama.
Grama va contesta actul emis de CNI
După ce materialul a fost mediatizat, CNI s-a autosesizat şi, la 6 august curent, a iniţiat procedura de contol asupra eventualului conflict de interese. La aproape două luni şi jumătate de când a fost iniţiat controlul, CNI a emis un act de constatare în care stabileşte că Octavian Grama a încălcat regimul juridic al conflictului de interese.
Octavian Grama a declarat pentru Moldova Curată că va contesta actul emis de CNI şi că această decizie luată de Comisie este una politică. „După ce a fost iniţiată procedura de control, am trimis Comisiei explicaţii că nu am favorizat includerea acestor medicamente în lista celor compensate de stat. Am anexat de asemenea toate procesele-verbale, în total 61 de file, de la şedinţele comisiei care a decis selectarea firmei unde lucrează soţia. Preşedintele acelei comisii a fost însuşi ministrul Sănătăţii, domnul Andrei Usatîi. Şi apoi, soţia mea lucrează de ani buni în această companie, nu am angajat-o eu acum”, explică Octavian Grama.
De menţionat că, după ce Comisia Naţională de Integritate adoptă un act de constatare a conflictului de interese sau a incompatibilităţii, informează persoana supusă controlului în termen de cel mult cinci zile lucrătoare despre decizia Comisiei. Drept urmare, persoana supusă controlului poate contesta acest act în instanţă, în termen de de 15 zile lucrătoare. Dacă actul emis de CNI nu este contestat, atunci Comisia sesizează organele competente în vederea sancţionării persoanei, după caz, în vederea încetării mandatului, raporturilor de muncă sau de serviciu ale acesteia. La rândul său, Octavian Grama a specificat că va contesta actul adoptat de CNI şi va acţiona în judecată instituţia pentru defăimare.
Lilia Zaharia
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Fiică în subordinea mamei, la contabilitatea Primăriei...
Contabila Primăriei satului Roșu, Cahul, o are în subordine pe fiica sa, dar fostul primar, care a semnat contractul de angajare, afirmă că nu este vorba despre un conflict de interese, pentru că cele două ar avea atribuții diferite. Ca în majoritatea cazurilor de acest fel, contabila spune că fiica sa a fost angajată pentru că în sat nu ar fi fost găsiți alți specialiști.
Șeful CNA și-a declarat veniturile: a avut în 2013 un...
În declarația de avere pentru anul trecut, plasată pe pagina web a Centrului Național Anticorupție (CNA), directorul instituției, Viorel Chetraru, anunță că a ridicat un salariu de circa 238 de mii de lei, ceea ce ar însemna aproape 20 de mii de lei lunar, iar soţia acestuia - peste 116 mii de lei. Un salariu ce depășește 10 mii de lei a avut și directorul adjunct al Centrului, Vadim Cojocaru, a cărui declarație tot a apărut pe pagina web a CNA.
Gălăgie multă fără niciun rost
Acum aproape un an, Oficiul Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat a sesizat Comisia Naţională de Integritate privind eventuala încălcare a regimului juridic al conflictului de interese de către primarul comunei Pripiceni-Răzeşi, raionul Rezina, Iacob Frunză. Potrivit autorilor sesizării, primarul o angajase în funcţia de specialistă în problemele reglementării regimului funciar la primăria pe care o conduce pe cumnata sa Galina Frunză, astfel încălcând prevederile art.2 din Legea nr. 16 din 15.02.2008 cu privire la conflictul de interese.
Iazul satului Clocuşna arendat de soţia primarului
Ruslan Goreacii, primarul satului Clocuşna din raionul Ocniţa, a semnat un contract cu soţia sa, prin care a dat în arendă iazul satului cu suprafaţa de peste trei hectare pe o perioadă de 29 de ani. Comisia Naţională de Integritate (CNI) a stabilit că primarul a încălcat regimul juridic al conflictului de interese. După constatarea acestei abateri, contractul de arendă ar putea fi anulat, fapt ce îl nemulţumeşte pe alesul local din Clocuşna care spune că a investit mulţi bani în acest iaz.
Verificat de CNI pentru că şi-a angajat cumnata la prim...
Primarul comunei Pripiceni-Răzeşi, raionul Rezina, Iacob Frunză, a avut grijă ca Galina Funză, cumnata sa, soţia fratelui său, să primească un salariu de bugetar, angajând-o iniţial în funcţia de contabil al primăriei, apoi în cea de specialist pentru reglementarea regimului funciar (inginer cadastral). Comisia Naţională de Integritate (CNI) a constatat că primarul a încălcat regimul juridic al conflictului de interese, însă alesul local afirmă că el este nevinovat, deoarece nu a făcut parte din comisia care a selectat-o pe cumnata sa în această funcţie publică. Anterior Moldova Curată a mai scris despre cazuri în care persoane cu funcţii de răspundere şi-au angajat cumnatele în instituţiile pe care le conduc.
