Șeful interimar al IGP, Gheorghe Cavcaliuc: proprietăți, firme și apartament de la stat

Arhiva 17 decembrie 2015 2428
Șeful interimar al IGP, Gheorghe Cavcaliuc

Șeful interimar al Inspectoratului General al Poliției (IGP), Gheorghe Cavcaliuc, are proprietăți a căror valoare depășește cu mult veniturile sale declarate. Cavcaliuc ridică un salariu lunar de 10 mii de lei, însă în prezent își construiește o casă impunătoare în comuna Trușeni din municipiul Chișinău. El locuiește într-un apartament trecut în acte pe numele socrilor săi, care anterior a fost cumpărat de părinții săi. Toate acestea au fost descoperite de reporterii Ziarului de Gardă, care au publicat o investigație amplă.



Potrivit investigației, în anul 2009 Gheorghe Cavcaliuc a cerut apartament de la stat, iar pentru că Primăria Chișinău nu i-a acordat, a acționat în judecată și instanțele au obligat Primăria să îi repartizeze un apartament. Hotărârea definitivă a Curții Supreme de Justiție care prevede acest lucru încă nu a fost executată. Șeful interimar al IGP a solicitat locuință chiar dacă locuiește într-un apartament cu trei camere în Chișinău, înregistrat pe numele socrilor săi.

Ziarul de Gardă mai scrie că Gheorghe Cavcaliuc este și beneficiarul unei firme care produce materiale de construcții. SRL-ul este înregistrat, în prezent, pe numele cumnatului său, însă inițial a fost fondată de soția sa, în 2011, și avea un capital social de 197 de mii de lei. Firma a fost vândută și acum este în proprietatea cumnatului său, iar capitalul social este mai mare – de 202 mii de lei. Pe vremea când firma aparținea soției sale, în anul 2012 firma a avut un venit din vânzări de 836 mii de lei.

De asemenea, în investigație se mai arată că șeful interimar al IGP ar fi favorizat promovarea în funcții la Ministerul de Interne a finilor și apropiaților săi. Gheorghe Cavcaliuc are 33 de ani și deține gradul de colonel de poliție. El a devenit șef interimar al IGP în luna martie 2015, după demisia lui Ion Bodrug, până atunci a fost adjunctul acestuia.

Gheorghe Cavcaliuc nu a răspuns la apelurile reporterului de la Ziarul de Gardă pentru a oferi o reacție, însă a anunțat că va comenta faptele descrise în cursul zilei de joi, 17 decembrie. Intreaga investigație poate fi găsită pe site-ul zdg.md.


 


 


 



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Un fost primar cere de la un jurnalist jumătate de mili...

Fostul primar al satului Păpăuţi din raionul Rezina și fost lider a organizaţiei teritoriale a Partidului Democrat din acest raion cere de la directorul ziarului regional „Cuvântul” despăgubiri de jumătate de milion de lei. Leonid Balan, care anterior a fost condamnat pentru că ar fi comis mai multe încălcări ale legii în cazul privatizării unei Cooperative Agricole (CAP), s-a supărat că Tudor Iașcenco l-a pomenit în mai multe investigații jurnalistice, inclusiv din anul 2011. Jurnalistul, la rândul său, spune că are toate documentele necesare pentru a-și proba concluziile făcute în investigații.

02 martie 2015
2570

Președintele raionului Basarabeasca: cu 11 clase absolv...

Raionul Basarabeasca este condus de un tânăr în vârstă de 28 de ani, socialistul Piotr Pușcari, care a absolvit doar 11 clase și nu are o profesie. Pușcari spune că urmează să se înscrie pentru a susține bacalaureatul, chiar dacă afirmă că lipsa studiilor nu are nicio importanță în munca sa: ”Important e să fii un manager bun și oamenii să simtă rezultatele”.

25 noiembrie 2015
1991

Profil candidat: Dan Perciun

Integritatea în activitatea politică

19 ianuarie 2019
4139

Profil candidat: Valeriu Caisîn

Integritatea în activitatea politică

24 ianuarie 2019
2159

Profil candidat: Violeta Ivanov

Integritatea în activitatea politică

19 ianuarie 2019
2641

Plagiat într-o sesizare depusă la CC: socialiștii au pr...

Fracțiunea din Parlament a socialiștilor, în frunte cu Igor Dodon și Zinaida Greceanâi, a depus o sesizare la Curtea Constituțională (CC) în care pasaje întregi sunt preluate din 3 hotărâri ale Curții Constituționale din România. Sesizarea se referă la articolul 153 din Codul Educației, adoptat în luna iulie 2014. Articolul prevede că directorilor instituțiilor de învățământ publice care, la data intrării în vigoare a Codului, au mai mult de 5 ani de aflare în funcție, să le fie desfăcute contractele și să fie organizate noi concursuri de angajare, la care ei să poată participa. 

10 aprilie 2015
1734