Un primar revocat din funcție conduce o localitate din raionul Călărași

Interese la vedere 7 noiembrie 2016 2102
Vasile Rață

Revocat deja de două luni de prima instanţă pentru incompatibilitate de funcţii, primarul comunei Sipoteni, Vasile Raţă, continuă să conducă localitatea. Experţii anticorupţie susţin că practica judiciară existentă arată că până la emiterea unei decizii definitive pot trece și câţiva ani, de aceea propun suspendarea din funcţia publică a persoanei revocate până când instanţa va emite o decizie definitivă.



În luna septembrie curent, Judecătoria raionului Călărași a emis o decizie de revocare din funcție a primarului comunei Sipoteni, Vasile Raţă, pentru incompatibilitatea de funcţii admisă. Pe lângă funcţia de primar, alesul local o deținea și pea cea de administrator al propriei întreprinderi, „Raţă Vasile”. El a administrat întreprinderea timp de cinci ani, în paralel cu treburile primăriei, dar nu a declarat acest lucru, deşi legislaţia prevede soluţionarea incompatibilităţii într-o lună de la accederea în funcţia publică.

În luna iunie curent, Comisia Naţională de Integritate (CNI), în prezent Autoritatea Naţională de Integritate, a emis un act prin care a constatat că alesul local a încălcat regimul juridic al incompatibilităţii de funcţii. Actul CNI a rămas în vigoare din cauză că primarul nu l-a contestat. În consecință, CNI a sesizat Oficiul Teritorial Ungheni al Cancelariei de Stat, solicitându-i să inițieze procedura de revocare din funcţia de primar.

Primarul aşteaptă o decizie definitivă

OTC Ungheni l-a acţionat în judecată pe Vasile Rață, iar în luna septembrie curent, Judecătoria Călăraşi a decis revocarea acestuia din funcție. Vasile Raţă a declarat pentru Moldova Curată că se declară nevinovat, deoarece întreprinderea nu a avut activitate financiară în perioada în care el figura în acte ca administrator. El afirmă că a contestat în judecată decizia primei instanţe şi nu va pleca din funcţie până când judecătorii vor emite o hotărâre definitivă.

În opinia Ianinei Spinei, expertă la Transparency International-Moldova, alesul ar trebui suspendat din funcţie până la pronunţarea unei hotărâri definitive, fiindcă un primar revocat de prima instanță nu are dreptul moral să conducă o localitate şi să emite acte administrative. “În practica judiciară avem cazul fostului primar din comuna Ignăţei, raionul Rezina, care a fost revocat abia după aproape trei ani de la constatarea incompatibilităţii”, spune Ianina Spinei. Experta afirmă că situaţia se poate repeta şi în cazul primarului din Sipoteni, când o decizie definitivă poate fi pronunţată abia la sfârşitul mandatului.

La rândul său, Ion Harea, şeful OTC Ungheni, menţionează că în această perioadă instituţia pe care o conduce este cu ochiul pe activitatea primarului Vasile Raţă. “Să ştiţi că eu sunt pe poziţii. Sunt conştient că orice crimă nesancţionată, naşte altele mult mai grave. De aceea, vom merge în instanţă până la final. Dacă primarul a încălcat legea, atunci să fie pedepsit”, specifică Ion Harea.

În anul 2011, Vasile Raţă a fost ales primar pentru prima dată, candidând pe listele Partidului Liberal-Democrat din Moldova. Anul trecut el a aderat la Partidul Democrat.

Localitatea Sipoteni este una dintre cele mai mari comune de pe teritoriul Moldovei, cu o populaţie de circa 7500 de locuitori.

Lilia Zaharia



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Interese la vedere

Preşedintele raionului Ungheni ar putea fi cercetat pen...

În vara anului 2012, familia preşedintelui raionului Ungheni s-a deplasat în Lituania cu maşina de serviciu. Constatarea aparţine Comisiei Naţionale de Integritate (CNI), după ce membrii acestei instituţii au verificat veridicitatea faptelor relatate în materialul: „La Ungheni, talentele sunt selectate pe criterii de rudenie?”.

28 ianuarie 2014
2650
Interese la vedere

Interese „cu strigare” în oraşul Râşcani

Nepotul primarului de Râşcani şi fiica şefei Serviciului Relaţii Funciare şi Cadastru (SRFC) din cadrul Consiliului Raional Râşcani au fost desemnaţi câştigătorii unei licitaţii cu strigare, la care s-au dat în arendă două terenuri de pământ din localitate, primarul şi conducătoarea SRFC Râşcani făcând parte din Comisia de licitaţie. Acum alesul local şi funcţionara sunt bănuiţi că ar fi încălcat regimul juridic al conflictului de interese, iar Comisia Naţională de Integritate (CNI) a iniţiat un control pe numele acestora.

18 martie 2014
1960
Interese la vedere

Folosirea maşinilor din Ungheni întreţinute din bani pu...

În această săptămână autoturismele Primăriei oraşului Ungheni sunt vedete pe o reţea de socializare. Maşina de serviciu a primarului a fost văzută în faţa unui hipermaket din oraşul Iaşi, iar microbuzul Primăriei a fost văzut într-un sat din raionul Ungheni, la volan fiind fiul contabilei. Responsabilii de la Primărie spun că ambele vehicule se deplasau în interes de serviciu.

17 aprilie 2015
1816
Interese la vedere

Curtea Constituțională are autoturism nou, cumpărat cu...

Trei mașini de model Skoda Octavia care aparțineau Curții Constituționale din Moldova (CC) au fost date la trei primării din raionul Orhei. În schimb, parcul de mașini al Curții s-a îmbogățit cu un alt autoturism de model Skoda Superb, care a costat aproape jumătate de milion de lei.

20 iulie 2018
2281
Interese la vedere

Un primar a divorţat pentru ca soţia sa să rămână în fu...

Primarul satului Donici, raionul Orhei, Serghei Guzun, a divorțat pentru a evita un conflict de interese. Soția sa, Iulia Guzun, este secretar al consiliului local din anul 2007, iar ca să evite situația de a o avea în subordine după ce a devenit primar, alesul a decis să divorțeze. Serghei Guzun a câștigat alegerile din turul doi, candidând din partea Partidului Democrat.

25 octombrie 2015
2686
Interese la vedere

Naşul şi fina în primăria Bălăbăneşti

În comuna Bălăbăneşti, raionul Criuleni, naşul-primar şi-a angajat fina în funcţia de secretar al Consiliului local. Preşedintele Comisiei Naţionale de Integritate (CNI), Anatolie Donciu, susţine că actualul cadru legislativ nu interzice ca un funcţionar public să activeze în subordinea cumetrilor sau naşilor. Totuşi, ar fi necesar ca să fie interzise asemenea relaţii într-o instituţie publică unde una dintre persoanele publice este conducător, fiindcă şi această situaţie poate fi o formă de protecţionism.

02 iulie 2013
2706