Averea judecătorului Micu este examinată de procurori

Avere la vedere 5 noiembrie 2013 2226
Tudor Micu, judecător la CA Chişinău

Todor Micu, judecător al Curţii de Apel din Chişinău, nu şi-a declarat toate averile pentru anul 2012. Aceasta este concluzia Comisiei Naţionale de Integritate (CNI), care a verificat bunurile deţinute de magistrat. Actul de constatare emis de CNI este examinat în prezent de Procuratura Generală, iar pentru fals în declaraţii judecătorul riscă răspundere penală.



În luna mai curent, publicaţia „Ziarul de Gardă” relata, în materialul „Judecătorul Tudor Micu — cu averi de milioane şi vacanţe pe plajele din Antalya”, că magistratul Curţii de Apel Chişinău (CA) deţine o casă de lux în capitală, una la Străşeni şi alta, în valoare de peste jumătate de milion de lei, la Călăraşi. „Averea magistratului este estimată la peste patru milioane de lei, împreună cu depozitele bancare în sumă de 600 de mii de lei şi cele trei automobile, dintre care un „BMW” şi un „Mercedes” pe care nu le-a declarat în 2012”, scria „Ziarul de Gardă”. După publicarea acestui articol, Alianţa Anticorupţie a sesizat CNI pentru a contrapune datele incluse în declaraţia de avere pe anul trecut a magistratului cu cele relatate în presă.

După controlul efectuat de CNI, s-a constatat că magistratul nu a indicat în declaraţia pentru anul 2012 două terenuri pentru construcţie aflate în oraşul Călăraşi şi comodatul a două autoturisme. Este vorba de un „Mercedes” şi un „BMW”. De asemenea, Comisia a constatat şi unele divergenţe între sumele din conturile bancare deţinute şi sumele declarate.

Potrivit declaraţiei de avere pentru anul 2012, Tudor Micu a indicat un venit obţinut din activitatea sa în funcţia de judecător al CA Chişinău de circa 73 de mii de lei, iar cel obţinut din pensie a fost de peste 57 de mii de lei. Soţia magistratului a obţinut din pensie un venit de peste şapte mii de lei. La capitolul bunuri imobile, magistratul a indicat că, împreună cu soţia, deţin în proprietate o casă de locuit cu suprafaţa de circa 253 de metri pătraţi, situată în oraşul Călaraşi. În această localitate, magistratul mai deţine trei garaje. De asemenea, Tudor Micu mai declară că este proprietarul unei case de locuit în raionul Străşeni cu suprafaţa de 60 de metri pătraţi şi alta în oraşul Chişinău cu suprafaţa de 200 de metri pătraţi. În declaraţia de avere plasată pe pagina web a CSM, judecătorul declară un autoturism de modelul „Toyota Prado”, în valoare de 288 de mii de lei, obţinut anul trecut. Totodată, magistratul indică patru depozite bancare: de 13 850 de euro; 15 mii de dolari; 27 000 şi 184 310 de lei. Toate depozitele au fost deschise în anii 2011-2012.

„Mercedes” şi „BMW” – în arendă

Tudor Micu a declarat pentru Moldova Curată că a indicat toate bunurile care le are în proprietate, însă nu ştia că trebuie să declare şi terenurile aferente casei de locuit. „Am indicat locuinţa şi garajele din oraşul Călăraşi, însă nu credeam că trebuia inclus şi terenul pe care este amplasată casa”, afirmă magistratul. În ceea ce priveşte maşinile nedeclarate, judecătorul susţine că autoturismele nu sunt ale lui, ci doar le-a arendat. „Autoturismul de marca „Mercedes” este a feciorului meu, eu mergeam cu acesta prin mandat, iar despre „BMW”, vreau să vă spun că m-am deplasat cu el doar de câteva ori şi asta a fost demult, autoturismul fiind al unui cunoscut. Şi pe  această maşină am arendat-o”, mai spune Tudor Micu.

Deşi în declaraţia de avere pentru anul 2012 Tudor Micu menţionează că bunul imobil din raionul Străşeni îl deţine din anul 1991, casa din oraşul Călăraşi - din anul 1994 şi garajele din aceeaşi localitate - din anul 2002, aceste bunuri nu se regăsesc în declaraţia de avere a magistratului din anul 2011. Pentru anul respectiv, judecătorul îşi declară doar venitul obţinut de la locul de muncă în valoare de 78 mii de lei şi cel obţinut din pensie,  de peste 57 de mii de lei.

Actul CNI pe masa Procuraturii

Actul de constatare emis de CNI a fost transmis Procuraturii Generale (PG) pentru a examina faptul indicării intenţionate în declaraţia cu privire la venituri şi proprietate a datelor inexacte sau incomplete de către Tudor Micu, prin prisma prevederilor articolului 3521 al Codului Penal. Potrivit Mariei Vieru, şefa Serviciului de presă al PG, sesizarea CNI este în proces de examinare.

Menţionăm că declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ competent, se pedepseşte cu amendă în mărime de până la 600 de unităţi convenţionale (12 mii de lei) sau cu închisoare de până la un an cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de până la cinci ani.

Ioana Chironeţ, şefa aparatului Consiliului Superior al Magistraturii, afirmă că, în cadrul şedinţei CSM din 29 octombrie curent, a fost discutat actul de constatare emis de CNI, iar CSM va lua o hotărâre pe numele lui Tudor Micu doar în cazul în care va avea rezultatele examinării Procuraturii.

Lilia Zaharia



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Avere la vedere

Funcținarul suspectat de CNA de implicare în licitații...

Șeful Direcției dezvoltare regională din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale și Construcțiilor, Valerian Bânzaru, în casa căruia CNA a anunțat marți, 22 martie, că a făcut percheziții, deține proprietăți ce valorează în acte mai mult de 4 milioane de lei. Un an în urmă Moldova Curată a scris că funcționarul deține o casă cu două etaje la Chișinău, care i-a fost donată de părinți în 2013, chiar dacă el a fost cel care o construise și locuia în ea de multă vreme.  Bânzaru este suspectat acum că ar fi responsabil de organizarea unor licitații trucate.

22 martie 2016
1782
Avere la vedere

Valeriu Saharneanu a pierdut procesul împotriva CNI, da...

Fostul deputat liberal-reformator, Valeriu Saharneanu, care a pierdut definitiv procesul cu CNI, nu va fi totuși sancționat pentru nedeclararea mai multor venituri și proprietăți. Asta pentru că Procuratura Generală a refuzat să deschidă un dosar penal pe acest caz. Hotărârea prin care Curtea Supremă a dat câștig de cauză definitiv Comisiei Naționale de Integritate (CNI) în acțiunea civilă intentată de Valeriu Saharneanu a intrat în vigoare la 19 august.

31 august 2015
1998
Avere la vedere

Salarii ce se dublează de la un an la altul în instituț...

Venitul obținut de la locul de muncă de către un conducător al unei întreprinderi de stat s-a dublat în 2013 față de 2012, deși profitul întreprinderii a scăzut de două ori. Este vorba despre directoarea Întreprinderii de Stat Cadastru, Angela Matcov, care ridică lunar peste 20 de mii de lei.

25 noiembrie 2015
2009
Avere la vedere

Averea lui Mihai Moldovanu, cercetată de CNI

Șeful Direcției sănătate din cadrul Primăriei Chișinău, Mihai Moldovanu, este suspectat de faptul că nu și-a inclus în declarația de avere toate bunurile, iar Comisia Naţională de Integritate (CNI) a iniţiat procedura de control al averii acestuia.

08 august 2013
2083
Avere la vedere

Averea preşedintelui Nicolae Timofti, ţinută în secret

Comisia Naţională de Integritate (CNI) a făcut publică doar declaraţia de interese personale a preşedintelui R. Moldova Nicolae Timofti. În document, preşedintele indică un venit de 21 202 de lei pe care i-a obţinut de la Consiliul Superior al Magistraturii în 2012 până a fi ales de Parlament în funcţia supremă din stat. Salariul său în calitate de preşedinte a constituit 115 335 lei în anul trecut.

17 iunie 2013
1777
Avere la vedere

CNI, cu ochii pe averea lui Eduard Bănăruc

La 23 iulie curent, Comisia Naţională de Integritate (CNI) s-a sesizat din oficiu în privinţa eventualei încălcări a regimului juridic al declarării veniturilor şi proprietăţilor de către Eduard Bănăruc, secretar general adjunct al Guvernului. Potrivit point.md, care face trimitere la agenţia Omega, Eduard Bănăruc nu a inclus în declaraţia de avere pentru anul 2012 un apartament deţinut în oraşul Chişinău, locuinţă ce ar fi situată în centrul oraşului, pe strada A. Puşkin. La 25 iulie, CNI a iniţiat procedura de control din oficiu privind veridicitatea datelor incluse în declaraţia de venituri şi proprietate pentru anul 2012 a lui Bănăruc.

30 iulie 2013
2068