Declarații-rebut pe site-ul CNI
Chiar dacă nimeni nu a calculat procentul exact de rebut din cele peste 100 de mii declarații de venituri și interese publicate pe site-ul Comisiei Naționale de Integritate (CNI) pentru anul 2012, o bună parte din aceste documente nu pot fi folosite în cadrul unor investigaţii. Multe dintre ele nu conţin niciun indiciu despre persoană, datele sunt blurate incorect sau pur si simplu nu se înţelege nimic din scrisul semnatarului. CNI speră că istoria nu se va repeta şi în acest an.
Una dintre aberaţiile găsite pe portalul declaraţiilor de pe site-ul CNI este declarația care apare la căutarea numelui Viorica Ciobanu. În acest caz a fost scanată doar a doua parte a declarației, astfel că nu este clar cine a depus și ce a indicat. Iar descrierea externă este de-a dreptul ilară - persoana este identificată ca șefă de farmacie, în cadrul Ministerului Educației, iar subdiviziunea este Colegiul Național al Poliției de Frontieră.
Un caz aproape similar este al declarației care apare la numele Anatolie Ciobanu. In descrierea externă nu este identificată funcția, subdiviziunea și nici localitatea. Nici din documentul scanat nu poți afla aceste informații. În plus, declarația este incompletă și nu conține nici măcar salariul persoanei.
Rebut din intenție sau din neglijență?
CNI afirmă că îi este cunoscută această situație, dar spune că nu a calculat procentul de rebut al muncii angajaților firmei cu care a încheiat contract pentru procesarea și publicarea on-line a declarațiilor. Amintim că firma a încasat pentru aceste servicii în jur de jumătate de milion de lei.
”Vina este atît a firmei, care a admis mai multe erori tehnice, cât și a persoanelor din fiecare instituție responsabile de colectarea declarațiilor, care, conform legii, au obligația să verifice condițiile de formă ale declarațiilor. Totodată, o parte din vină o poartă și o a treia categorie de persoane reprezentată de unii declaranți, care au un scris neciteț și au pus operatorul în imposibilitatea de a identifica unele date”, a spus președintele CNI, Anatolie Donciu, pentru Moldova Curată.
A fost schimbată firma care va procesa declarațiile
Nu este pentru prima dată când sunt descoperite nereguli la publicarea declarațiilor. Anterior, Moldova Curată a scris că în cazul declarației de avere a șefului Serviciului de Protecție și Pază de Stat, Igor Bodorin, au fost ascunse denumirea și adresa societăților comerciale pe care le deține familia acestuia. Potrivit legislației, acestea nu sunt date cu caracter personal, de aceea nu ar fi trebuit hașurate.
Deocamdată nimeni nu poate da asigurări că situația nu se va repeta și în acest an. CNI își pune speranțe în faptul că în 2014 o altă firmă va procesa declarațiile. ”În acest an a fost selectat un alt operator, care, sperăm, va efectua o muncă mai calitativă. În același timp, vom continua procesul de instruire a colectorilor în privința modului de completare și recepționare a declarațiilor, lansat încă anul trecut. Vom pune accent pe obligațiile lor de a verifica aspectul de formă al declarațiilor”, a mai spus Anatolie Donciu.
2013 a fost primul an de activitate al Comisiei Naționale de Integritate și prima dată când declarațiile de avere și interese au fost publicate centralizat, pe un site.
Viorica Manole
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Noul director al AGEPI, care va ridica lunar 45 de mii...
Noul director al Agenției de Stat pentru Proprietate Intelectuală (AGEPI), Octavian Apostol, în vârstă de 30 de ani, va avea un salariu de aproximativ 45 000 lei pe lună, sumă pe care o ridica lunar și fosta directoare, Lilia Bolocan. Asta înseamnă peste 2 mii de euro. Pentru comparație, salariul mediu pe economie constituie în prezent aproape 5000 de lei sau 220 de euro. Suma este de aproape 9 ori mai mare chiar și decât salariul primului-ministru. Apostol consideră că directorul unei instituții precum e AGEPI trebuie să aibă un salariu mare, pentru a preveni actele de corupție la care ar putea fi expus.
CNI luptă cu Procuratura Anticorupţie. Miza - un procur...
Procurorul adjunct al municipiului Chişinău, Vasile Gherasimenco, cel care a fost în vizorul Comisiei Naţionale de Integritate (CNI) pentru că ar fi încercat să ascundă mai multe bunuri, inclusiv o casă cu două niveluri, susţine că acuzaţiile care i se aduc sunt nişte aberaţii şi că-şi va apăra drepturile până în pânzele albe. Omul legii ne-a făcut această declaraţie după ce responsabilii de la CNI au anunţat că au atacat în instanţă refuzul procurorilor de a porni un dosar penal. Şeful său, procurorul municipiului Chişinău, Ion Diacov, afirmă însă că locul lui Vasile Gherasimenco nu este în Procuratură, pentru că a comis un şir de încălcări.
Maşinile de „nimic” ale magistraţilor
Unii judecători indică în declaraţiile de avere autoturisme a căror valoare nu depăşeşte zece mii de lei. În realitate, pe piaţa secundară, aceste maşini valorează câteva mii de euro. Experţii susţin că uneori, subiecţii declarării indică în acte preţuri mai mici ale bunurilor deţinute pentru ca oamenii să nu îşi dea seama că valoarea bunului achiziţionat le depăşeşte vădit venitul.
Bănăruc și Muruianu, cu averile „curate”
După un control ce a durat mai multe luni, Comisia Națională de Integritate (CNI) a ajuns la concluzia că atât secretarul adjunct al Guvernului, Eduard Bănăruc, cât și fostul președinte al Curții Supreme de Justiție, Ion Muruianu, au declarațiile de avere în ordine.
Vice-ministrul Tehnologiei Informaţiei a făcut cumpărăt...
Ministrul adjunct al Tehnologiei Informației și Comunicațiilor, Iulian Postică, deși se află în funcții publice din anul 2005, a reușit să își achiziționeze în ultimii 3 ani un apartament în valoare de aproape 600 de mii de lei și un automobil de 450 de mii de lei. El a fost angajat în mai multe funcții la Ministerul Transporturilor și la Agenția Națională de Transport Auto (ANTA). La începutul acestui an și-a schimbat însă domeniul de activitate - de la transporturi a trecut la tehnologii informaționale.
Salarii ce se dublează de la un an la altul în instituț...
Venitul obținut de la locul de muncă de către un conducător al unei întreprinderi de stat s-a dublat în 2013 față de 2012, deși profitul întreprinderii a scăzut de două ori. Este vorba despre directoarea Întreprinderii de Stat Cadastru, Angela Matcov, care ridică lunar peste 20 de mii de lei.
