Profil candidat: Vladimir Vitiuc

PDM 21 ianuarie 2019 1612

Vladimir Vitiuc a absolvit Colegiul Naţional de Comerţ din Chişinău și Institutul Nistrean de Economie şi Drept, urmând teza de master la Academia de Administrare Publică pe lângă Președintele Republicii Moldova. Deputatul a trecut în CV și faptul că a făcut studii la Academia de Poliție din Republica Moldova.



Integritatea în activitatea politică

Până a ajunge în Parlament, el a lucrat în calitate de inginer de marketing și director-adjunct la Combinatul de produse alimentare din Bălţi, orașul de baștină al deputatului.

Vladimir Vitiuc s-a implicat în politică, făcând parte din Partidul Comuniștilor. Este deputat din anul 2005, de fiecare dată fiind ales pe lista PCRM. La alegerile parlamentare din 2009 și 2010, numele lui a figurat în lista candidaţilor cu probleme de integritate, făcută publică de Iniţiativa Civică pentru un Parlament Curat. Potrivit buletinului „Cunoaște-ți candidatul” din noiembrie 2010, lansat de Inițiativa Civică, în perioada 2004-2007, organizaţia teritorială Bălţi a PCRM, condusă de Vladimir Vitiuc, a folosit oficiile aflate în proprietate publică fără a achita plata de arendă. Totodată, potrivit aceleiași surse, Vladimir Vitiuc a fost autorul şi iniţiatorul mai multor proiecte de legi sensibile la corupţie, care, potrivit Centrului de Analiză şi Prevenire a Corupţiei, contraveneau altor legi deja existente, erau împotriva intereselor publice şi promovau privatizări dubioase.

Vladimir Vitiuc a plecat din PCRM la sfârșitul anului 2015, împreună cu alți 13 deputați comuniști, care au declarat, la o conferință de presă, că nu mai vor ”să facă jocurile” formațiunii care i-a adus în Parlament. Cei 14 deputați ieșiți din PCRM au format Platforma social-democratică „Pentru Moldova” și au avut prima întâlnire oficială cu Vlad Plahotniuc, reîntors atunci în politică pentru a deveni candidatul PD la funcția de premier.

Tot la sfârșitul anului 2015, foștii comuniști au cerut Curții Constituționale să anuleze decretul președintelui Nicolae Timofti de desemnare a candidaturii omului de afaceri Ion Sturza pentru funcția de prim-ministru.

În martie 2017, cei 14 foști comuniști au aderat la PDM, iar Vladimir Vitiuc a devenit unul dintre vicepreședinții acestei formațiuni. 

Integritatea în gestionarea averii și intereselor personale

Cea mai veche declarație de avere prezentată public de Vladimir Vitiuc este cea pentru anul 2009. Atunci deputatul a declarat doar salariul de 168.000 de lei pe care l-a obținut pentru activitatea din Parlament. În declarațiile pentru anii 2010 și 2011 candidatul a declarat doar salariul de 118.000 de lei și, respectiv, 162.000 de lei.

În declarația pentru anul 2012 apar mai multe date. Pe lângă leafa de 115.000 de lei, aflăm că deputatul a vândut o vilă cu teren aferent din satul Singureni, raionul Râșcani, cu 78.950 de lei. În aceeași declarație mai este indicat și un Mercedes 307D, fabricat în 1988, pe care deputatul l-a cumpărat în 1998. Valoarea automobilului constituia 5.000 de lei.

Tot atunci, Vladimir Vitiuc a declarat că deține o cotă-parte de 99% din Aurant SRL, înregistrată în 1994, care prestează servicii și face comerț.

Și mai multă informație apare în declarația depusă pentru anul 2013. În acel an, deputatul și-a cumpărat cu 20.000 de lei o mașină nouă, un BMW fabricat în 2007. Totodată, pe lângă firma Aurant, Vladimir Vitiuc a mai declarat firma Solar Engineering, înregistrată în 2010, unde deține o cotă-parte de 10%.

În anul următor, în 2014, Vitiuc indică în declarație că a obținut prin comodat un Mercedes GLK 280, dar nu indică valoarea automobilului.

Vladimir Vitiuc nu a declarat vreodată că familia sa ar deține în proprietate o locuință. În declarație depusă pentru anul 2016, deputatul a indicat că are în proprietate încă din 2001 un garaj de 24 de metri pătrați, cu o valoare de 33.000 de lei.

Solicitat de reporterul Campaniei ”Pentru un Parlament Curat”, Vladimir Vitiuc a confirmat că nu are nici o locuință înregistrată pe numele său. ”Din 2005, de când sunt deputat, locuiesc în casa-hotel a Parlamentului. Până atunci am locuit în apartament la Bălți, care era trecut pe numele soției. La acea etapă, bunurile trecute pe soți nu trebuiau declarate”, a spus deputatul.

În declarația depusă la CEC în campania electorală 2019, Vladimir Vitiuc indică faptul că deține două autoturisme Mercedes, unul – din 1998, care ar valora 5 000 de lei, iar altul produs în 2009 și dobândit de el în anul 2014, de care se folosește, fără să îi aparțină.

În niciuna din declarațiile de avere, Vladimir Vitiuc nu a indicat ce venituri i-au adus cele două firme Aurant și Solar Engineering

Ambele întreprinderi au sediile la Bălți. Aurant SRL este specializată, potrivit Camerei Înregistrării de Stat (CÎS), în prestarea serviciilor ale frizeriilor și altor servicii ale cabinetelor de cosmetică, închirierea bunurilor imobiliare proprii, comerțul cu ridicata al băuturilor alcoolice și altor băuturi etc. În Registrul CÎS găsim doar datele din raportul financiar al firmei pentru anul 2012, atunci când întreprinderea a avut venituri de 24.000 de lei. La SRL Aurant, Vladimir Vitiuc este partener cu soţia sa, iar firma este condusă de nepotul său. Sediul în care activează întreprinderea, aflat pe strada Fiodor Dostoievski 2, aparține Aurant SRL.

 
Solar Engineering a fost fondată în anul 2010. În cadrul acestei firme Vladimir Vitiuc este asociat cu câțiva cetățeni străini. Firma este specializată în producția componentelor electronice, fabricarea altor mașini cu destinație specială, instalarea, repararea și întreținerea altor mașini cu destinație specială etc. Potrivit ultimelor informații de la Camera Înregistrării de Stat, firma a fost lichidată.

Integritatea în gestionarea funcției publice și/sau de partid

Vladimir Vitiuc este autorul mai multor proiecte de legi, inclusiv proiectul de lege privind declararea voluntară și stimularea fiscală, criticat de opoziție și de societatea civilă ca unul care încurajează indisciplina fiscală și urmărește legalizarea veniturilor dobândite ilicit.

Cazier judiciar

Nu există informații despre antecedente penale sau contravenționale ale candidatului.

Acest articol apare în cadrul proiectului Promovarea votului informat şi conştient la alegerile parlamentare prin campania de monitorizare şi informare „Pentru un Parlament Curat 2019”, implementat de ADEPT, API, CAPC şi CIJM cu susținerea financiară a Fundației Soros-Moldova/Departamentul Buna Guvernare. Acțiunile întreprinse în cadrul proiectului țin de responsabilitatea implementatorilor și nu reflectă neapărat poziția Fundației Soros-Moldova.



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

PDM

Profil candidat: Larisa Ungurean

Larisa Ungurean (54 de ani) este președinta Organizației Teritoriale PAS Soroca, a făcut carieră în învățământ. S-a născut în s. Bădiceni, în prezent locuiește în or. Soroca. Este absolventă a Facultății de Geografie și Biologie a Universității de Stat din Tiraspol.

16 februarie 2019
1688
PDM

Profil candidat: Vasile Costin

Vasile Costin, 56 de ani, candidează din partea PDM pe circumscripția nr. 18 Orhei. Acum un an a fost confirmat în funcția de șef al Oficiului Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat și reprezentant al Guvernului în raioanele Orhei, Rezina, Șoldănești și Telenești. Astfel, el a devenit al șaptelea deținător al acestei funcții de la instituirea ei în anul 2003, după reorganizarea teritorial-administrativă și lichidarea prefecturilor. Oficiul se ocupă de verificarea legalității actelor emise de către APL din teritoriile subordonate.

08 februarie 2019
1623
PDM

Profil candidat: Grigore Repeșciuc

Grigore Repeșciuc candidează pe circumscripția nr. 35 Căușeni. El este primar al orașului Căușeni din anul 2011, exercitând această funcție pe durata a două mandate. A candidat inițial independent, dar s-a înscris în iunie 2014 în Partidul Democrat, respectiv, la al doilea mandat, în 2015, a reprezentat PDM.

03 februarie 2019
1608
PDM

Profil candidat: Alexandru Cauia

Alexandru Cauia, candidatul cu numărul 22 în lista concurenților electorali a PDM pe circumscripția națională, este din 2016 președintele Tineretului Democrat, iar din 2017 este și unul dintre vicepreședinții PDM.

27 ianuarie 2019
2374
PDM

Profil candidat: Nicolae Ciubuc

Nicolae Ciubuc (38 de ani) este jurist, a absolvit Facultatea de Drept a Universității de Stat. În prezent (ianuarie 2019) exercită funcția de ministru al Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, pe care a preluat-o în luna septembrie 2018.

27 ianuarie 2019
1729
PDM

Profil candidat: Ion Leucă

Ion Leucă (născut în 1967) participă la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019 pe lista partidului Democrat din Moldova, candidând pe circumscripția nr. 5 Glodeni. Cu doar un an înainte de alegerile parlamentare din această lună, Ion Leucă și-a aprofundat cunoștințele în politică.

09 februarie 2019
2364