Profil electoral: Iurie Cuculescu, candidatul PL la funcția de primar al orașului Cricova, suburbie a Capitalei
Între 1990 și 2005, Iurie Cuculescu a fost angajat al MAI, unde a activat în cadrul mai multor structuri. Din 1989 locuiește la Cricova, unde a fost șef de poliție și șef de pază. A fost consilier al viceprim-ministrului Mihai Moldovanu, iar începând cu 2013, până în 2017, a fost consilier pe securitate în cadrul primăriei municipiului Chișinău. După suspendarea lui Dorin Chirtoacă din funcția de primar general al Municipiului Chișinău, Cuculescu a fost, de asemenea, înlăturat din funcție, de fostul primar interimar, Silvia Radu. În decembrie 2015 a acces în Consiliul Raionul Telenești, pe listele PL, după demisia colegului său de partid, Anton Loreti.
În declarația de avere pentru 2016, prezentată la Autoritatea Națională de Integritate, Iurie Cuculescu a indicat venituri în mărime de 108 mii de lei. Cuculescu a mai raportat două terenuri intravilane, de șapte, respectiv șase ari, evaluate la 86, respectiv 113 mii de lei, un apartament de 46 de mii, în folosință, și o casă de locuit de 134,2 metri pătrați, cumpărată în 2008, evaluată la 1,2 milioane de lei.
Potrivit declarației de avere pentru 2017-2018, prezentată la Consiliul Electoral de Circumscripție Cricova, Cuculescu a avut în ultimii doi ani venituri de 175 de mii de lei, din pensia de la MAI și indemnizațiile de consilier raional. Candidatul a raportat de această dată trei terenuri intravilane, un teren de 15 ari cumpărat în 1991 lipsind din declarația completată anterior.
Iurie Cuculescu a ajuns în atenția opiniei publice pentru scandalurile din cadrul ședințelor Consiliului Municipal Chișinău în care a fost implicat. Astfel, în iunie 2015, după ce candidatul pentru funcția de primar, Igor Căldare, i-a acuzat pe consilieri că sunt manipulați, Cuculescu l-a dat afară în șuturi din sala de ședințe.
„Pe lângă premiile unice nejustificate, Curtea de Conturi a constatat că Dorin Chirtoacă, Nistor Grozavu, Iurie Cuculescu, pe atunci consilier al lui Chirtoacă, și Valeriu Didencu, secretar al CMC în 2017, au mai beneficiat de sporuri salariale majorate pentru acces la secretul de stat. Adică, în loc să primească un spor de 10% din salariul de bază, aceștia au fost plătiți dublu. Astfel, Dorin Chirtoacă și Valeriu Didencu au primit câte circa șapte mii de lei, Nistor Grozavu – peste 17 mii și jumătate, Iurie Cuculescu – puțin peste trei mii de lei. Potrivit Curții de Conturi, persoanele respective nici nu aveau dreptul de acces la secretul de stat”, potrivit anchetei.
Nu are antecedente penale, contravenționale sau administrative.
Sursa: Anticorupție.md
Acest articol apare în cadrul campaniei Promovarea votului informat şi conștient la alegerile locale generale 2019, implementat de CIJM şi API, cu susținerea financiară a Fundației Soros-Moldova/Departamentul Buna Guvernare. Acțiunile întreprinse în cadrul proiectului țin de responsabilitatea implementatorilor și nu reflectă neapărat poziția Fundației Soros-Moldova.
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Profil electoral: Constantin Ursu, candidatul PL la fun...
Constantin Ursu are 27 de ani. A absolvit Liceul Teoretic „Gheorghe Ghimpu” din satul Colonița, după care și-a continuat studiile la Universitatea Tehnică, facultatea Energetică. Este masterand al USPEE, specialitatea Economie. De profesie este inginer. Potrivit CV-ului său, în prezent este angajat la Aeroport Handling SRL.
Profil electoral: Alexei Boșneaga, candidatul PLDM pent...
Alexei Boșneaga este candidatul Partidului Liberal Democrat pentru funcția de primar al localității Condrița, suburbie a Capitalei. Alexei Boșneaga se află la cârma localității din 2011, după ce a câștigat consecutiv două mandate, candidând din partea Partidului Liberal.
Profil electoral: Iuri Eremeev, candidat al Partidului...
Iuri Eremeev este om de afaceri și ales local în cadrul Consiliului local Durlești. În cariera politică, Eremeev a schimbat mai multe formațiuni. În 2014, el a fost ales membru al Biroului permanent al organizaţiei teritoriale Durleşti a Partidului Liberal Reformator.
Profil electoral: Victor Chironda, candidat la funcția...
Activistul civic Victor Chironda candidează la funcția de șef al Primăriei Capitalei din partea Mișcării social-politice „Forța Nouă”. El este cunoscut pentru criticile sale privind gestionarea urbanistică a municipiului Chișinău.
