VIDEO // „În acest an sunt planificate reparații capitale în mai multe penitenciare din republică”
Directorul Departamentului Instituțiilor Penitenciare Ana Dabija explică într-un interviu pentru Moldova Curată cum și de ce și-a schimbat instituția politica de comunicare cu mass-media și care este motivul pentru care s-au înmulțit cazurile de corupție din cadrul instituțiilor penitenciare din R. Moldova.
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Iurie Morcotîlo: Companii cu fondatori comuni și acelea...
Procesul de achiziții publice în domeniul educațional din municipiul Chișinău are de suferit din cauza mai multor tertipuri la care recurg agenții economici care participă la tendere, arată un raport realizat de Centrul Analitic Independent Expert-Grup. Autorul studiului, Iurie Morcotîlo, a declarat într-un interviu pentru Moldova Curată că există câteva companii cu fondatori comuni sau adrese juridice comune care mimează competiția pentru a câștiga contractele de reparații ale școlilor și grădinițelor din capitală.
Secretarul general al ANI din România: ”O instituție pr...
Viitorii angajați ai Autorității Naționale de Integritate vor trebui să dea dovadă de curaj și să fie pro-activi, pentru a face din noua instituție una eficientă, este de părere Silviu Ioan Popa, secretarul general al ANI de la București. El a subliniat, într-un interviu pentru Moldova Curată, importanța unei bune colaborări a ANI cu alte instituții ale statului, dar și cu mass-media, pentru a putea înregistra rezultate bune. Până în prezent, ca urmare a investigațiilor făcute de ANI din România, au fost recuperați la bugetul statului peste 3 milioane de euro, din averile nejustificate ale demnitarilor, a mai spus Silviu Ioan Popa.
Eduard Harunjen, şeful Procuraturii Anticorupţie, vorbe...
Eduard Harunjen, şeful Procuraturii Anticorupţie, a vorbit în cadrul unui interviu pentru portalul „Moldova Curată” despre dosarul deputatului liberal-democrat Nicolae Juravschi şi cel al parlamentarului comunist Grigore Petrenco, ambii urmăriţi penal pentru fals în declaraţia de avere. Omul legii a explicat de ce Nicolae Juravschi a scăpat basma curată, iar Grigore Petrenco este chemat în continuare la Procuratură ca să ofere explicaţii. Interviul integral îl puteţi citi AICI.
Dumitru Visterniceanu: ”Dacă vrem să avem un sistem jud...
Proiectul de lege privind unificarea sistemului de salarizare pentru bugetari i-a determinat pe mai mulți judecători să plece din sistem în ultima perioadă, susține fostul magistrat la Curtea Supremă de Justiție, Dumitru Visterniceanu, în cadrul unui interviu pentru Moldova Curată. El însuși a ales să părăsească CSJ, deși mai avea un an până la atingerea plafonului de vârstă, din același motiv.
Sorin Ioniță: ”Degeaba ai diplomă de la Harvard în mana...
Sorin Ioniță, președinte al organizației Expert Forum din România, a vorbit în cadrul unui interviu pentru Moldova Curată despre fenomenul clientelismului politic și riscurile acestuia pentru societate. În opinia sa, un exemplu de clientelism în Republica Moldova este programul ”Drumuri bune”, desfășurat în preajma alegerilor parlamentare.
