OTC Orhei a închis ochii la un conflict de interese

Arhiva 9 octombrie 2014 1605
Tudor Golub, şeful OTC Orhei.

Oficiul Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat (OTC) a sesizat Comisia Naţională de Integritate (CNI) să verifice existența unui conflict de interese la primăria Horodişte, Rezina, abia la un an şi jumătate după ce Moldova Curată a scris despre asta. Atunci şeful OTC spunea că nu vede un conflict de interese în faptul că la Horodişte soţia primarului este secretar al consiliului local.



Dorel Iurcu a candidat la alegerile locale pentru funcţia de primar din anul 2011 pe lista Partidului Liberal-Democrat (PLDM). Când a venit în funcţie, soţia sa, Vera Iurcu, activa deja în primărie din anul 2009, în calitate de secretar al consiliului local.

Deşi cei doi lucrează împreună de mai mult de trei ani, CNI a iniţiat abia recent un control pentru a vedea dacă există conflict de interese.

CNI a fost sesizată de OTC Orhei, reprezentanţii căreia declarau anterior că nu văd un conflict de interese la Horodişte, deoarece secretarul consiliului local este ales de consilieri, şi nu de primar. “În opinia mea, nici atunci, cu 1,5 ani în urmă, şi nici acum nu sunt de acord că primarul şi secretarul consiliului local, fiind rude, nu pot activa în aceeaşi instituţie. Primarul este ales de popor, iar secretarul local – de consilieri. Sunt două entităţi diferite”, afirmă Tudor Golub, şeful OTC Orhei. “Am sesizat CNI deoarece un angajat al Oficiului a insistat. Vom vedea ce va decide această Comisie, însă într-o localitate din raionul Orhei, instanţa de judecată s-a pronunţat cu câţiva ani în urmă pe un caz similar şi a stabilit că nu e vorba de un conflict de interese”, spune Tudor Golub.

La rândul său, Adela Griciuc, şefa Direcției control de interese personale din cadrul CNI, spune că membrii Comisiei au mai studiat cazuri în care rude ale primarilor deţineau funcţia de secretar al consiliului local. “În aceste cazuri, CNI a stabilit conflicte de interese, deoarece evaluarea performanţelor profesionale ale secretarului se face de către primar, în baza deciziei consiliului”, explică specialista.

Menţionăm că Moldova Curată a relatat despre mai multe cazuri similare unde rude ale primarului activează în Aparatul primăriei. Din cazurile relatate de Moldova Curată, doar un singur primar şi-a concediat ruda care activa în subordinea sa. Este vorba de primarul comunei Micleşti, raionul Criuleni, care şi-a concediat socrul aflat în funcţia de inginer cadastral în localitate. În cazurile în care soţii deţineau funcţii publice în primării, aceştiau au preferat să divorţeze, pentru a soluţiona conflictul de interese. Este vorba despre soţii David din Temeleuţi, Călăraşi, situaţia fiind reflectată în articolul Divorţ de ochii legii, şi a soţilor Ciobanu din Chiştelniţa, Teleneşti, despre care am scris în articolul “Conflict de interese salvat de divorţ”.

De asemenea, Moldova Curată a scris despre o situaţie din comuna Ratuş,Teleneşti, unde soţul este primar, iar soţia - perceptor fiscal. La scurt timp după publicarea materialului, aceştia au divorţat, astfel că doamna Ţurcanu a rămas să activeze ca funcţionar public în primărie.

Lilia Zaharia



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Arhiva

Procurorul raionului Strășeni, vizat acum doi ani de un...

Procurorul raionului Strășeni, Alexandru Rață, a fost reales recent în funcție pe un termen de 5 ani în urma unui concurs public la care el a fost singura candidatură. Despre Alexandru Rață Ziarul de Gardă a scris acum doi ani că deține o casă scumpă, pe care nu o indicase în declarația de avere, iar Comisia Națională de Integritate (CNI), care a pornit un control în urma investigației, a constatat că procurorul nu și-a declarat toate proprietățile. Cu toate acestea, Consiliul Superior al Procurorilor nu a avut dubii în ce privește integritatea candidatului.

26 mai 2016
1602
Arhiva

Interese cu „tensiune înaltă”

O firmă fondată de Mihail Stratan, directorul Agenției pentru Eficiență Energetică (AEE) a câştigat o licitaţie publică de achiziţionare a echipamentului energetic, în valoare de peste 44 mii de euro, destinat AEE. Comisia Naţională de Integritate (CNI) a constatat că funcţionarul a încălcat regimul juridic al conflictului de interese. Directorul Agenţiei a contestat actul CNI în judecată, calificându-l drept „aberaţie”.

11 martie 2014
2095
Arhiva

Parlamentul este igienizat din bani publici, iar grădin...

De mai mulți ani, grădinițele din capitală nu sunt asigurate cu săpun lichid suficient și nici cu hârtie igienică. Autoritățile publice locale motivează prin faptul că nu sunt bani suficienți pentru aceste produse. De regulă, sunt alocate mijloace financiare doar pentru detergenți, var, clor, iar igiena copiilor este lăsată în grija părinților. În schimb, pentru aleșii poporului statul alocă resurse din belșug pentru produse igienice de calitate. Bunăoară, dacă anul trecut din bugetul public au fost alocați doar 29 de lei pentru procurarea produselor igienice de uz casnic pentru un copil, atunci pentru un angajat din clădirea Parlamentului au fost cheltuiți tocmai 530 de lei, adică de 18 ori mai mult decât se alocă pentru un copil care frecventează grădinița în capitală.

12 decembrie 2017
1627
Arhiva

Profil candidat: Maria Culeșov

Integritatea în activitatea politică

09 februarie 2019
1616
Arhiva

Adresează-i aici o întrebare președintelui CSJ, Mihai P...

Pe 6 septembrie curent, președintele Curții Supreme de Justiție (CSJ), Mihai Poalelungi, vine în ospeție la Moldova Curată pentru a răspunde la întrebările care îi vor fi adresate de către cititorii portalului nostru într-un live-chat.

30 august 2013
2243
Arhiva

Profil candidat: Igor Grosu

Integritatea în activitatea politică

20 ianuarie 2019
2171