Declarațiile de avere pentru anul 2015 vor fi publicate la sfârșitul lunii septembrie 2016
Primele 3000 de declarații de avere și de interese pentru anul 2015 vor fi publicate săptămâna aceasta pe portalul Comisiei Naționale de Integritate, promite administratorul firmei care a câștigat licitația pentru procesarea declarațiilor, Dorin Grițcan. Potrivit lui, primele vor fi publicate declarațiile a 1500 de demnitari și funcționari publici.
Prioritate pentru declarațiile deputaților și miniștrilor
Administratorul firmei „Esempla Systems”, Dorin Grițcan, a subliniat pentru Moldova Curată că au fost selectate în mod prioritar declarațiile demnitarilor de rang înalt: deputați, miniștri, angajați ai Președinției etc., la solicitarea administrației Autorității Naționale de Integritate.
Până acum, firmei procesatoare i-au fost livrate primele 10 mii de declarații, din totalul de 110 mii, depuse pentru anul 2015. Dorin Grițcan a explicat că procedura de procesare începe cu scanarea declarațiilor, apoi urmează hașurarea datelor cu caracter personal, după care sunt introduse metadatele, adică informațiile după care pot fi efectuate căutări în baza de date a declarațiilor.
Termenul limită – sfârșitul lunii septembrie
Potrivit șefului serviciului de presă al CNI, Eugeniu Vițu, „Esempla Systems” are la dispoziție 45 de zile lucrătoare, conform contractului semnat, ca să proceseze toate declarațiile depuse pentru anul 2015. Întrucât lucrările au fost inițiate la 1 august, Eugeniu Vițu a subliniat că la sfârșitul lunii septembrie ar urma să fie publicată cea mai mare parte a declarațiilor.
Întrebat despre întârzierea cu care se produce acest lucru, ofițerul de presă al CNI a explicat că în această perioadă a fost schimbată legislația cu privire la achizițiile publice, fapt care a frânat cu 2 luni procedura de organizare a licitației. ”Lunile iunie-iulie au fost pierdute din cauza asta. Altfel, era cazul ca la o lună de la data de 20 aprilie, când se finalizează procedura de recepționare a declarațiilor, să fie organizată licitația. S-a pornit procedura, dar legile erau în lucru. Atunci când a intrat în vigoare legea, îndată s-a inițiat procedura de lansare a tenderului”, a menționat Eugeniu Vițu.
Procesarea declarațiilor – mai costisitoare de la an, la an
Valoarea contractului se ridică anul acesta la 900 de mii lei, față de 798 de mii de lei anul trecut, când licitația a fost câștigată de Întreprinderea de Stat „Fiscservinform”. Președintele în exercițiu al ANI, Anatolie Donciu, a explicat că suma este mai mare față de anii precedenți, pentru că s-a majorat volumul de metadate care trebuie introduse, adică informații precum locul de trai, de naștere, de muncă, IDNP. Numărul acestora a crescut până la 60, a subliniat Anatolie Donciu. ”Adică, dacă mai înainte nu puteam găsi persoana după adresă, acum va fi posibil. Metadatele sunt utile pentru a verifica mai ușor informația. Totodată, ei fac o bază de date pentru ANI și alta pentru public”, a adăugat Anatolie Donciu, precizând că aceste baze de date vor fi în concordanță cu sistemul electronic de declarare, care va fi obligatoriu din 2018.
La licitație au participat două companii: „Esempla Systems”, care a câștigat licitația, și „Invensis Soft”. De la începutul activității Comisiei Naționale de Integritate, în fiecare an declarațiile erau publicate cu întârziere. În plus, în ultimii doi ani, 2014 și 2013, când licitația a fost câștigată de ÎS „Fiscservinform”, o serie de declarații au fost publicate cu erori. În unele erau hașurate date publice, precum denumirile firmelor deținute de funcționari și demnitari, iar în altele erau lăste publice datele cu caracter personal.
În noua legislație privind declararea averii și intereselor personale este menținut termenul de 30 de zile pentru publicarea declarațiilor, după depunerea lor la Autoritatea Națională de Integritate, la fel ca și în legislația veche referitoare la modalitatea de depunere a declarațiilor. Din ianuarie 2018, depunerea declarațiilor urmează să fie făcută exclusiv on-line, cu ajutorul semnăturilor electronice.
Natalia Enache
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Trei candidați participă la concursul repetat pentru fu...
Candidatul care a obținut cele mai multe puncte în concursul pentru funcția de vice-președinte al Autorității Naționale de Integritate (ANI), Francisco Talmaci, vrea să devină președinte al acestei instituții. El s-a înscris și la concursul pentru poziția de președinte. Alte două persoane care au depus dosarele sunt Rodica Antoci, şefă a Laboratorului de expertize judiciare criminale din cadrul Centrului Național de Expertize Judiciare al Ministerului Justiţiei, și Lidia Chireoglo, ofiţer superior de urmărire penală din cadrul Centrului Naţional Anticorupţie.
Semnături electronice folosite de funcționari la depune...
Semnăturile electronice pe care în acest an le-au primit și le vor folosi pentru prima dată funcționarii publici la depunerea declarațiilor de avere sunt valabile numai un an. Pentru ele statul a plătit o sumă ce depășește de trei ori costurile suportate de ANI pentru digitizarea declarațiilor depuse pe hârtie în ultimii 5 ani.
Candidații la funcția de vice-președinte al ANI: unul v...
Lilian Chișcă și Francisco Talmaci, candidați la funcția de vicepreședinte al Autorității Naționale de Integritate (ANI), au susținut a doua probă din concurs - interviul. Lilian Chișcă a precizat că, în cazul în care va fi ales în această funcție, va miza și pe o parte din angajații fostei Comisii Naționale de Integritate (CNI), argumentând că ei au experiență în examinarea dosarelor privind integritatea subiecților declarării. Francisco Talmaci a criticat însă activitatea CNI, spunând că fosta instituție s-a bazat prea mult pe sesizările cetățenilor și pe cele din mass media.
ANI nu verifică, deocamdată, eventualele incompatibilit...
Autoritatea Națională de Integritate (ANI) nu poate verifica deocamdată dacă fostul primar interimar Silvia Radu a gestionat, concomitent cu treburile primăriei Capitalei, și două întreprinderi ale sale înregistrate în Marea Britanie. Motivul - încă nu a angajat inspectorii de integritate. Despre asta se spune într-un răspuns al ANI dat Organizației Transparency International Moldova (TI), care a depus o sesizare. Ulterior, luni, 11 iunie, autoritatea a anunțat că a angajat primii 4 inspectori de integritate, care au trecut concursul.
Trei noi inspectori de integritate la ANI. Toți – cu do...
Încă trei inspectori de integritate urmează să fie angajați la Autoritatea Națională de Integritate, după ce au promovat toate probele de concurs. Ei se vor adăuga celor patru angajați anterior în cadrul ANI. Toți trei indică în declarațiile de avere faptul că au primit donații semnificative în timp ce aveau funcții publice.
Două săptămâni şi nici un alt candidat la şefia ANI
Chiar dacă a fost extins cu zece zile termenul pentru concursul la funcţiile de preşedinte şi vicepreşedinte ale Autorităţii Naţionale de Integritate (ANI), nu au mai fost depuse alte dosare. Astfel, în concurs rămân cei patru candidaţi care s-au înscris anterior.
